Zmiana adresu strony

17 Grudnia 2008 r.

Od dzisiaj moja strona znajdować się będzie pod adresem

http://wamper.noskill.pl

Wszystko co było do tej pory zostało już przeniesione. Zapraszam. smile

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Konkurs Mapper's War

25 Sierpnia 2008 r.

Od jakiegoś czasu próżno było szukać konkursów mapperskich. Na hlmaps.noskill.pl był pomysł aby zorganizować konkurs jednak wszystko stanęło w martwym punkcie. Jednak ostatnimi dniami admin serwisu cs-serwer.pl przekazał mi informację o organizowanym konkursie mapperskim, nad którym postanowiłem jako serwis www.wamper.com.pl objąć patronat medialny.

Jako że dla zwycięzców przewidziane są nagrody, a wśród wszystkich uczestników
rozlosowane będą dodatkowe nagrody uważam ten konkurs za bardzo atrakcyjny i chciałbym Was moi drodze serdecznie zaprosić do udziału w nim.

Oto ogłoszenie następującej treści (szczególnie ważny regulamin)Regulamin konkursu znajduje się Tutaj

Konkurs Mapper's War trwa od 24/08/08 do 21/09/08

Jesteś osobą kreatywną z masą pomysłów??

Lubisz poszerzać swoje horyzonty??

Chciał byś wygrać ciekawe nagrody??

Jeśli TAK ten konkurs jest właśnie dla ciebie!!

Stwórz własną mapę i wraz z portalem www.cs-serwer.pl wygraj wspaniałe nagrody związane z Counter-Strike

Z nami masz możliwość wygrać jedną z nagród nawet jeśli twoja mapa nie znajdzie się w śród wygranych

Nie zwlekaj i zacznij projektować swoją mapę już dziś!!

Jeśli nie miałeś nigdy do czynienia z Mappingiem nie przejmuj się, jest to tak łatwe jak podkładanie paki na bs'ach.

Wystarczy że zajrzysz TUTAJ i dowiesz się jakie to proste!!

Do twojej dyspozycji portal www.cs-serwer.pl oddaje:

Programy oraz kompilatory z dokładnymi opisami do tworzenia map

Ponad 20 poradników dotyczących mapingu

Ponad 250 gotowych modeli oraz prefabów które możesz użyć w swoich mapach

Ponad 50 niestandardowych tekstur do wypełniania map

Fachową pomoc w dziedzinie mappingu

Jak zacząć??

www.cs-serwer.pl oferuje Ci bardzo bogate zaplecze w Dziedzinie Mappingu

Oraz wiele poradników na temat programów mapperskich w serwisach http://hlmaps.noskill.pl i http://wamper.com.pl

Przygodę z mappingiem najlepiej zacząć od Konfiguracji Programu VHE


A później już możemy zacząć Pierwszą Mapkę

Zacznij Już DZIŚ

Nagrody:

Wygraj z nami:

SteelPad QCK - sponsor www.Gradobicie.plDoładowanie 50PLN w portfelu Gradobicie.pl - sponsor www.Gradobicie.plCD-Key do Counter-Strike 1.6 - sponsor www.Steamkey.plNakładki na klawiatury Counter Strike - sponsor www.cs-serwer.plPodział Nagród:

1 miejsce

SteelPad QCK + Nakładka na klawiatury Zboard do Counter-Strike

2 miejsce

CD-Key do Counter-Strike 1.6

3 miejsce

Doładowanie 50PLN w portfelu Gradobicie.pl

ORAZ:

Nagroda Specjalna:

Jeśli nie załapałeś się na "podium" możesz otrzymać nagrodę specjalną w postaci Nakładki na klawiaturę Zboard do Counter-Strike która zostanie rozlosowana wśród wszystkich uczestników konkursu których mapy zostały przyjęte. Nagrodę rozlosuje nasza maszyna losująca.

Do rywalizacji w Mapper's War zapraszają serwisy:

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

CSO, czyli co Valve i Nexon szykują na rynek azjatycki

14 Lutego 2008 r.

cso.jpg

Jakieś 5 miesięcy temu napisałem dość obszernego newsa na temat nowego pomysłu Valve (news dokładnie z 8 września, 3 newsy niżej). Właściwie to tamten news pisany był na podstawie zaledwie krótkiej notatki, ale sprawdziło się to co pisałem.

Co można do tego dodać? Counter Strike Online jest tworzony we współpracy pomiędzy Valve a koreańską firmą Nexon odpowiedzialną za tzw. "MapleStory", grę która rzekomo przyciągnęła 57 milionów graczy...
Tak jak pisałem, produkcja skierowana jest ściśle na rynek Azjatycki: Japonię, Chiny, Koreę Południową i Tajwan. Gra będzie dopasowana ściśle do rynku azjatyckiego, jednak trudno jest powiedzieć na czym dokładnie będzie to dopasowanie polegało, ale sądzę, że pewnie przez mapy z nową, azjatycką scenerią, czego nie można wykluczyć, bo jeśli znajdzie się rzesza nowych graczy, to będzie można sobie pozwolić na odejście od standardowych map, które znamy z dotychczasowych wersji CS'a. Ale z drugiej strony jako remake Counter Strike:Condition Zero i być może Source, można się spodziewać, że "standardy" też się pojawią, co można również wywnioskować z trailera, naktórym pokazana jest mapa de_dust2. Zresztą dlaczego Azjaci mieliby być jacyś gorsi i grać na innych mapach, zapewne też będą chcieli grać w ligach CSowych z Europejczykami.

Trzeba powiedzieć, że Valve i Nexon skoncentrowało się bardziej na informowaniu o stronie marketingowej. Stąd tak mało informacji na temat samej gry. Nie wiem tylko jak się przedstawia sprawa z ceną jaką będą musieli zapłacić gracze, chociaż warto tutaj wspomnieć, że gra nie będzie typu steampowered i nie będzie ona wymagała posiadania konta steam. W każdym razie liczy się pieniądz i oczywiste jest, że obie korporacje wymyślą coś, żeby zarobić jak najwięcej.

Na zakończenie dodam, że gra będzie też dostępna dla klientów spoza Azji, jednak czy będzie warto zainwestować w nią, podczas gdy mamy już swoje sprawdzone wersje Counter Strike ... to się dopiero okaże w przeciągu najbliższych miesięcy.

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Świąteczne wyzwanie czyli...

26 Grudnia 2007 r.Nawet najstarsi górale nie pamiętają kiedy ostatnio na polskiej scenie mapperskiej organizowany był konkurs na mapę do Counter-Strike 1.6, ale i każdej innej na silniku Half-Life. Oczywiście żartuję, ale faktem jest, że było to bardzo dawno.

Z racji tego, że mamy okres świąteczny, nowy rok itd... nasza redakcja tzn. hlmaps.noskill.pl postanowiła zorganizować mini-konkurs, którego motywem przewodnim nie jest, jak co niektórzy pewnie się domyślają motyw świąteczny, a motyw dworca kolejowego. Nie pytajcie dlaczego akurat dworzec, a jak już ktoś zapyta, to odpowiedź prosta: czysty przypadek, równie dobrze mogłyby to być jakieś tereny przemysłowe itp :).

Ideą tego konkursu (choć nie do końca tak powinno się o nim mówić) jest dobra zabawa i nabranie doświadczenia. Dlatego też, zachęcamy każdego, bez względu na posiadane umiejętności, do wzięcia udziału. Tym bardziej, że w razie jakichkolwiek problemów możecie szukać pomocy na naszym forum ( hlmaps.noskill.pl :) ) i wspólnie możemy rozwiązywać problemy, których z pewnością nie zabraknie przy tworzeniu owej mapy.

Teraz trochę o zasadach, które ze względu na charakter konkursu są bardzo proste:

  • Mapa musi zawierać motyw dworca kolejowego.

  • Priorytetem jest estetyka pracy, jej wygląd i zachowanie atmosfery. Nie jest wymagana pełna, grywalna mapa - wystarczy sam motyw dworca.

  • Nie trzeba się zgłaszać do konkursu. Wystarczy w terminie do 06.01.08 w tym temacie umieścić link do gotowej pracy oraz kilka zdjęć z gry.

  • Prace należy wysyłać w formie archiwum (zip/rar). Niestandardowe tekstury umieszczamy w osobnym pliku .wad lub bezpośrednio w .bsp aby każdy mogł bez problemu włączyć mapę. Mile widziane niestandardowe tekstury, dźwięki, modele itp. Pamiętaj! Jeżeli korzystasz z nieswoich obiektów - napisz kto jest ich autorem.

  • Screeny muszą być robione w grze, na w pełni skompilowanej mapie. W rogu powinien być widoczny odczyt r_speeds. R_speeds muszą być w granicach 800wpoly.

  • Celem konkursu jest zdobycie doświadczenia i przede wszystkim dobra zabawa. Prace nie będą podlegać powszechnie rozumianej "ocenie" - nie będą przyznawane punkty, stąd redakcja hlmaps.noskill.pl nie przewiduje nagród. Po zakończeniu konkursu oczekujemy konstruktywnych komentarzy i opinii na temat map.Jeżeli nie masz skąd czerpać inspiracji, nie ma problemu. Przygotowaliśmy kilka zdjęć dworców kolejowych które mogą Ci pomóc w zrobieniu mapki.
Tak jak wspomniane było na początku i w zasadach konkursu celem jest przede wszystkim dobra zabawa i zdobycie doświadczenia, dlatego każdy, kto tylko ma chęci może wziąć udział i spróbować swoich sił.

Jeżeli ten konkurs odniesie sukces: tzn., że będzie przynajmniej kilka zgłoszonych prac, to z pewnością w niedalekiej przyszłości zorganizujemy kolejny konkurs :)

Jeszcze raz zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie na mapę do CS 1.6 lub innej gry na silniku HL.

Na bieżąco informacje jak i zgłoszone prace będą publikowane na forum serwisu hlmaps.noskill.pl dokładnie w tym temacie:
>>> http://hlmaps.noskill.pl/forums.php?m=posts&q=1407 <<<

Dobrej zabawy!

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Przeglądarkowe VHE czyli Hammer online w Firefox'ie :)

9 Listopada 2007 r.

Ale się porobiło… czytam sobie newsy Cs-owe i widzę newsa, którego w żadnym razie nie mogłem pominąć. Logo VHE i Firefoxa, jednej z najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Co się okazuje. Niejaki Sam – Francuz wymyślił plug-in do tejże przeglądarki, który umożliwia każdemu bez wyjątku, uwaga… zrobienie mapy do Counter-Strike’a jedynie za pomocą przeglądarki. Musiałem się temu przyjrzeć i oto co udało mi się zbadać.

hf3.jpg
Po pierwsze, niesamowite gratulacje dla tego pana, któremu udało się dokonać tego przedsięwzięcia. Muszę powiedzieć, że już sam pomysł umożliwienia tworzenia map w Firefoksie jest pionierski, a co dopiero wcielenie go w życie… Jednak żeby nie być gołosłownym parę faktów: początkowo projekt był jedynie w języku francuskim (co szczerze mówiąc uniemożliwiło rozpowszechnienie tego cuda), dopiero od paru miesięcy dostępna jest wersja UK – angielska. Cały interface „programu” o ile go tak można nazwać jest z goła odmienny niż nasz tradycyjny Valve Hammer Editor. Co ciekawe do obsługi samego środowiska nie potrzeba dodatkowego oprogramowania, wystarczy jedynie włączona obsługa Java sctript w przeglądarce (do widoku 3d i wymagana jest instalacja pluginu). Początkowo trudno było mi ogarnąć funkcje które tam się znajdują, mimo że całość jest niewątpliwie mniej zaawansowana niż VHE. Jednak po chwili opanowałem wstawianie podstawowych elementów map, jak drabinka czy ściana :). Niestety widok z góry (proszę nazwy nie kojarzyć z widokiem 2d z góry w VHE) nie wygląda zbyt obiecująco, tym bardziej, że jesteśmy nieco ograniczeni np. przez brak odpowiednika najmniejszej jednostki – jako najmniejsza jest jedna kratka siatki, której opcji zmniejszenia nie udało mi się znaleźć.

Jednak trzeba przyznać, że autor postarał się, aby każdy, nawet totalny początkujący poradził sobie z wstawieniem drabinki, drzwi, basenu z wodą, skrzynki itd… Cała czynność ogranicza się do wybrania z listy obiektu i wciśnięciu magicznego przycisku „put object” bądź „create crate”. Również problemy z „otoczeniem mapy” zostały rozwiązane w bardzo prosty sposób. Z pomocą przychodzą opcje pod znaną nazwą „map properties” – to już kompletne ułatwienie tworzenia mapy: wybieramy sobie rodzaj mapy (otwarta, hangar, przestrzeń, arena), tło nieba (właściwie tutaj najpopularniejsze dostępne w VHE), od razu wybieramy jedną z tekstur podłoża, a także ścian głównych. Jednym słowem wszystko to, z czym ma problem początkujący mapper. Sądząc po mnogości rodzajów broni w jednym tylko menu utwierdzam się w przekonaniu, że jest to edytor tylko do map typu aim. Jednak podobno jest coś w rodzaju poziomu 2 (z ang. Level 2), które wskazują na to, że mapę można, cokolwiek to znaczy, bo nie próbowałem, rozbudować.

hf1.jpgW każdym razie gwóźdź programu to widok 3d, który ( nie licząc braku interakcji z przedmiotami i obiektami m.in. zaznaczania), jest moim zdaniem bardziej zaawansowany niż ten z VHE. Mamy mnóstwo opcji kamery, podczas poruszania się mamy wrażenie płynności większej niż w VHE, a także swobody możemy kamerę obrócić nawet o 90 stopni czego ani w CSie, ani w VHE nie osiągniemy, a bardzo ciekawie mapa wygląda „patrząc z ukosa” (widać na załączonym screenie, na którym widać też niedoskonałości w rozciaganiu tekstur, ale sądzę, że nie jest to problem, jeśli chodzi o aim-mapy).

Bardzo istotną cechą jest automatyczna i uwaga, bezbłędna kompilacja, która właściwie bezproblemowo przeprowadza nas do końca tworzenia mapy i daje nam gotowy plik .bsp.

hf2.jpgBiorąc wszystko pod uwagę, muszę stwierdzić, że jest to nowatorski projekt i godny podziwu, jednak skierowany do osób które nie mają czasu na tradycyjny leveldesign, a także nie posiadają umiejętności obsługi VHE. Myślę, że szczególnie zainteresowane mogą być tym klany, które często na forach proszą o zrobienie takiej mapki klanowej, która zazwyczaj jest do celów treningowych. Tutaj mogą łatwo i szybko samemu zrobić taką aimmapę.
Jeżeli jednak chodzi o rozbudowane mapy, to nie ma co ukrywać, że na tym poziomie nie ma szans na zrobienie czegoś bardziej ambitnego niż mała mapa treningowa. Bardziej obeznani mapperzy uznają ten plug-in za ciekawostkę i jestem przekonany, że nic nie zastąpi poczciwego Valve Hammer Editor’a czy Quark’a, którym niestety ze względu na funkcjonalność projekt przeglądarkowy nie dorównuje, ale kto wie, może z czasem…

Wszystkich zainteresowanych tym projektem odsyłam na stronę:
http://seb1k.free.fr/wcol/index.php?l=uk

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Premiera Profesjonalnego Moda – czyli CS:P

20 Października 2007 r.

Parę dni temu na światową scenę gier (a raczej dodatków – sądząc po nazwie) weszła nowa pozycja: Counter-Strike Professional Modification ( w skrócie CSP ).
csplogo.jpg
Jakiś miesiąc albo i więcej temu wspominałem o pracach nad tym cudem, jednak wtedy nie byłem przekonany co do tego, że pracę się zakończą. A tu proszę. Wchodzę na pierwszy lepszy portal CSowy i czytam, że właśnie wyszła beta. Więc musiałem się przyjrzeć tej grze czy może dodatkowi do Counter Strike.
cspinferno.jpg
Ciekawa jest geneza powstania Promoda. Długo przed powstaniem Promoda autor zgłaszał do Valve mnóstwo bug’ów znalezionych w CS 1.6 i w Source. Co więcej od razu wysyłał swoje poprawki, a więc odwalał kawał dobrej roboty, której powinno się podjąć Valve. Jednak producent CS’a pozostawiał bez echa maile późniejszego autora CSP. W ten sposób autor moda, zdegustowany postawą Valve postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom graczy i rozpoczął pracę na PRO MODEM – teraz wyjaśnia się nazwa, która sugeruje faktycznie profesjonalne podejście do sprawy, którego zabrakło firmie Valve. Tę modyfikację ja sam traktuję niejako jako protest przeciwko tej stagnacji Valve, bo aż trudno uwierzyć, że CS zamiast prężnie się rozwijać stoi w miejscu i jedyne zmiany jakie zachodzą to komercja – reklamy na mapach i od czasu do czasu zmiana interface’a Steama. To tyle na temat genezy powstania.

Istotną sprawą jest silnik na jakim działa ten mod. Jak twierdzą autorzy, CS 1.6 jest dobry, co więcej jest królem wśród gier multiplayer. Jednakże pomimo swoich pozytywnych cech, jego silnik (tj. silnik HL ) nie jest wystarczająco dobry dla tegoż moda – jest stary i cytuję autorów: „it’s boring”, co mówi samo przez się..
Dlatego autorzy poszli z duchem czasu (co wydaje się być oczywiste) i postawili na relatywnie nowoczesny silnik Counter Strike Source. Dlaczego właśnie Source? Odpowiedź prosta – wykorzystuje możliwości obecnych komputerów, ma zdecydowanie ładniejszy silnik graficzny, a przy tym tylko w niewielkim stopniu traci klimat CS’a 1.6.
cspnuke.jpg
Jednak z drugiej strony to, że CSP bazuje na Source nie znaczy, że jest to tylko lekka modyfikacja obecnej gry. Okazuje się, że fizyka gry i elementy interface’u gry są podobne do tych z CS 1.6. Co więcej również modele broni są z CS’a 1.6, z tą jednak różnicą, że gracz może zadecydować o jakości tekstury wykorzystywanej do tych modeli i ilości poligonów. Jednym słowem zostało wszystko to co dobrego jest w CS 1.6, a to czego nie było zostało przygarnięte z Source’a jak również z wyobraźni autora i zapotrzebowania ze strony graczy. Czyli mamy coś w rodzaju idealnego mixu – sprawdzone i poczciwe elementy fizyki gry i interface’u i świetny wygląd map z Source’a.
cspinferno2.jpg
Reasumując, ekipa która pracowała nad modem i nadal pracuje (obecna wersja jest jeszcze wersją beta) jak na razie staje na wysokości zadania i próbuje osiągnąć coś w rodzaju złotego środka pomiędzy CS 1.6 a CS:S. Na szczególne brawa powinna zasłużyć bezinteresowność autorów, którzy praktycznie nic nie dostają za ten kawał dobrej roboty ( przynajmniej nigdzie nie wyczytałem, że czerpią z tego jakieś profity), tym bardziej, że każdy może sobie za darmo pobrać CS Promod beta 1 ze strony autorów, a prawdopodobnie za jakiś czas użytkownicy kont steam z CS:S będą mogli pobrać sobie prosto z serwerów Steama (Do działania wymagany jest jedynie Counter Strike Source).

O nowościach na temat CSP będę starał się pisać na bieżąco, tak więc zapraszam na swoją stronę jak najczęściej ;)

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

„Counter Strike Online”… Co to za cudo?

8 Wrzesienia 2007 r.

Każdy normalny gracz gry counter strike wie, że ta gra z założenia jest online. Ewentualnie ktoś może powiedzieć, że gra „na lanie”. Ale to jest akurat nieistotne.

Chciałem poruszyć inną rzecz, która mnie kilka dni temu strasznie zaintrygowała. Mianowicie gdzieś wyczytałem „zapowiedź” nowego counter-strike’a. Myślę sobie CS 1.7 albo inne Resource ;). Ale nie… Czytam sobie tego newsa i co widzę: nie żadna nowsza wersja czy upgrade silnika nawet. Ktoś mógłby powiedzieć jak online, to może jakiś w 100 % zintegrowany ze steam’em CS, super zoptymalizowany pod kątem nawet najwolniejszych łączy internetowych. Otóż nie.

Valve postanowiło się wziąć za rynek wschodni i zrobić : Uwaga! : Counter Strike’a dla Azjatów… W sumie to nic wiele nie napisali w newsie, więc reszta (oprócz tego, że podobno mało Chińczyków i innych Japończyków gra w tę sieciową grę).

No i zacząłem snuć w swojej głowie teorie na temat tego, co Valve chce pokazać Dalekiemu Wschodowi. Na pierwszy ogień idzie nazwa: zabójczo On-line. Wszystko spoko, gdyby nie to co napisałem na wstępie, że ona już z założenia jest online. Ale spoko, bo przecież skośnoocy nie mają zielonego pojęcia co to jest CS ;), więc skąd mogą wiedzieć, że to jedna z najpopularniejszych sieciówek, żeby nie powiedzieć najlepsza. W sumie, to ten wyraz „online” faktycznie może przyciągnąć rzesze nowych graczy. Być może jest tak, że gdy ludzie w nazwie gry nie widzą słowa „on-line” to już z góry zakładają, że w najlepszym wypadku tryb multiplayer daje możliwość gry na przedzielonym ekranie (nawiasem mówiąc, to nie pamiętam kiedy ostatni raz tak grałem). Zakładając, że gra która ma ten wyraz w nazwie jest bardziej online niż inne, to Valve poczyniło dobry krok. Jedne z najpopularniejszych gier internetowych mają w nazwie to magiczne słowo: np. Knight Online czy MU Online. Na razie pozostawmy nazwę w spokoju.

Teraz najciekawsza i pobudzająca najbardziej moją wyobraźnię: strona techniczna gry. Jeśli ona ma być taka niezwykła, że przyciągnie Azjatów i innych, to domyślam się, że silnik, albo przynajmniej mapy zostaną gruntownie przebudowane albo zaaranżowane całkowicie na nowo. Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych nowych graczy firma Valve mogłaby sobie pozwolić na całkowite odejście od standardowych map, a może nawet i silnika (obojętne czy się to tyczy CS source czy CS 1.6).
Żeby takiemu Japończykowi się miło grało w CSa, to trzeba mu stworzyć odpowiedni klimat. Może te chińskie/japońskie pałace by się nadawały idealnie na nową scenerię. Terroryści okupują pałac cesarza, którego więzią. Zadaniem antyterrorystów jest odbicie cesarza i jego rodziny. Nie wiem czy Japońce lubią swojego monarchę, ale pewnie chcieliby sobie pobiegać po cesarskich włościach. Druga sceneria: a’la rats : pole ryżu – pełno wody, ryżu, mapka całkowicie zabawowa. Możnaby tak wymyślać wschodnie scenerie w nieskończoność. Ale jaki jest sens w tym, aby tworzyć całkowicie nowe mapy tylko po to, aby się Koreańczykom podobało? :) Bez sens, ale fajnie można sobie takie teorie wysnuwać.

Przypuszczam jednak, że Valve nie przyszykuje nic nowego, a cała „nowość” ograniczy się do zmiany nazwy :) Zamiast 1.6, czy Source będzie po prostu Counter Strike Online (sympatyczne CS0). W ten sposób z nikomu nic nie mówiącej nazwy CS 1.6 zrobi się w pełni tego słowa znaczenia gierka „online” . A na koniec jeszcze niech mi ktoś powie ilu Chińczyków itd. nie słyszało, ba - nie grało, do tej pory w CSa ;)

( Uwaga: treść newsa może ulec zmianie jeśli Valve wypuści jakieś dokładniejsze informacje i nie będzie trzeba się wszystkiego domyślać :D )

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Wakacje dopiero się zaczęły, a tu już końcówka

21 Sierpnia 2007 r.

Dwa miesiące wakacji to stanowczo zbyt mało, żeby cokolwiek zrobić. Takie ambitne plany miałem z początku, a tu już nawet niecałe 2 tygodnie do końca wakacji... Aż żal się robi jak ten czas pędzi.

Tyle miało się wydarzyć na tych wakacjach. Miał być aktywny wypoczynek: rower. No i był :) Ostry start na samym początku wakacji zapowiadał, że będzie bardzo ciekawie, ale nie chwal dnia przed zachodem słońca... Wyłożyłem trzy tygodnie po rozpoczęciu wakacji. Cały lewy bok skasowany, ale mogło się skończyć gorzej. Tym bardziej, że oprócz mnie ucierpiał też rower, który zatrzymał się na krawężniku i amortyzator do wymiany. Myślałem, że po takiej glebie to mi nic z roweru nie zostanie, akcesoria i cały sprzęt. W dodatku miałem robić upgrade roweru, ale pojawił się ten wydatek na amortyzator i z nowych

części , napędu nici. Trochę wymieniłem, ale pojawiły się problemy i było po zabawie.
Dopiero niedawno, bo tydzień temu zacząłem ostro przeszukiwać sklepy internetowe , gdzie mógłbym zakupić tanie akcesoria i sprzęt do mojej maszyny. Ale wkrótce się przekonałem, że priorytet musi otrzymać kask bez którego żaden rowerzysta nie powinien się ruszać. Akcesoria akcesoriami, ale doszedłem do wniosku, że szybka jazda po lesie między drzewami może być bardzo niebezpieczna. Ogólnie to odwiedziłem wiele miejsc: Klimkówke, Krempną, Odrzykoń, Prządki, Iwonicz-Zdrój, Bartne, Brzanke i pare innych bardzo fajnych miejsc. Zdjęć też sporo narobiłem, więc jakby nie było to pod względem rowerowym te wakacje wypadły bardzo pozytywnie.

Tak sobie też pomyślałem, żeby coś wyskrobać w Valve Hammer Editor, żeby nie było, że nic nie robię ;).

No i wziąłem się do pracy, poustawiałem pare bloków, potestowałem no i kicha... w pewnej chwili człowieka ograrnia taki brak weny, odechciewa się wszystkiego. Nie wiem co to powoduje, ale zapał maleje niemalże do 0. Może to ta zmienna pogoda tak na mnie wpływa - nie wiem. Ostatnią deskę ratunku widziałem w konkursie FiKa na forum na zaprojektowanie wnętrza mapki. Bardzo mi się to spodobało, obiecałem nawet newsa na mojej stronie o tym, ale niestety z przykrością nie wywiązałem się z obietnicy, a taki konkurs to się rzadko zdarza. No i też miałem ochotę wziąć udział w tym konkursie, bo widziałem sens w tym, ale jak wyżej słomiany zapał niestety wziął górę i nici. Tak to ze mną bywa niestety....
Jednak nie myślcie sobie, że taki jestem wyłączony z mappingu. Nie ma dnia, żebym nie sprawdził co się dzieje na forum hlmaps.noskill.pl. Co więcej, średnio 2 razy na dzień piszą do mnie "nieznajomi początkujący mapperzy" i proszą o porady. Cieszę się, że jestem pierwszą osobą do której sie zwracają w tych sprawach, ale bywa tak, że część rozmówców nie raczy nawet się przywitać tylko od razu wali do mnie pytanie jak do jakiejś wyroczni, która ma 3 sekundy na odpowiedź. Dlatego jeśli ktoś pisał do mnie i nie otrzymał odpowiedzi to znaczy, że podpadł mi czymś. Ale to są skrajne przypadki :). Nie żebym był jakiś niewiadomo kto, ale były wakacje i pasuje szanować cudzy czas. Nie po to robiłem faq na stronie, żeby mi ciągle pytali o błędy kompilacji a nawet podstawy obsługi VHE.

Chciałbym powiedzieć, że "gdyby wakacje były dłuższe, to bym mógł mapować, tworzyć mapy do
counter-strike, pojechać gdzieś dalej na rowerze", ale obawiam się, że nawet gdyby wakacje miały 4 miesiące to i tak człowiek zaczyna sie rozleniwiać, a jeśli do tego zacznie dochodzić jeszcze zła pogoda, no to już kompletna wegetacja w fotelu, przed telewizorem albo komputerem - na forum albo sklepach czy serwisach aukcyjnych, gdzie zawsze można sobie posiedzieć, żeby pomarzyć o najdroższych akcesoriach dla graczy czy wysokiej klasy osprzęcie do rowera czy najnowszych komponentach do PC.

Nie wiem kiedy będzie następny news, ale pewnie dopiero gdy zbierze się wiele wydarzeń, które będą zasługiwać na to, żeby je odtworzyć w serwisie z mapami cs :).

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Modernizacja komputera i nowe akcesoria dla graczy

3 Grudnia 2006 r.

Ostatnio mój brat zaczął się denerwować tym, że mysz „skacze”, że na słuchawkach nie słyszy dobrze skąd idzie player i w ogóle zaczął narzekać na nasz dotychczasowy sprzęt komputerowy, a bo to FPS mało, a jeszcze dorzuć smoke’a i już w ogóle po grze. No to zacząłem się zastanawiać czy może faktycznie nie dokupić jakichś nowych akcesoriów do komputera.

Z ciekawości zacząłem przeszukiwać internetowe sklepy online, aby znaleźć jakiś ciekawy sprzęt w dobrej cenie, co nie znaczy wcale że również przystępnej dla mnie. Po wielu sukcesach team’u counter strike Pentagram G-shock reklama w ich nazwie w końcu do mnie przemówiła i zainteresowałem się sprzętem ich sponsora. I wchodzę do pierwszego lepszego sklepu on-line i przeglądam. Całkiem przyzwoite parametry i wszystko, ale cena: mordercza jak dla mnie. Nie mam 200 złotych na samą mysz, a przecież trzeba jeszcze kupić słuchawki, co wyklucza zakup chłodzenia pentagramu do karty graficznej.

Zacząłem czytać testy myszy laserowych i się okazało, że wcale najdroższe myszy nie są zawsze najlepsze. Co nie zmienia faktu, że za dobrą laserową mysz trzeba dać dużo więcej niż 200 zł, ale przynajmniej osiągi są dobre, a co najważniejsze satysfakcjonują graczy. Pozostały jeszcze słuchawki. Gdyby nie to, że już mam na swoim koncie około 6 par, to pewnie bym nie przyłożył ręki do wyboru słuchawek multimedialnych i kupił w jakimś sklepie komputerowym nieopodal mnie. Jednak „do siedmiu razy sztuka” powiedziałem. Tym razem wolę dać więcej kasy, a mieć słuchawki i mikrofon na dłużej niż 5-6 miesięcy od zakupu. No to gdzieś w jakimś czasopiśmie przypadkowo zobaczyłem nowość: słuchawki 5.1, co jak się okazało później wcale aż taką nowością nie było. Zainteresowało mnie to tak bardzo, że po raz kolejny odwiedziłem pierwszy z brzegu sklep on-line z akcesoriami dla graczy no i w końcu jakaś odmiana cenowa: 79 zł za słuchawki surround 5.1 – zdziwiłem się, ale też zaniepokoiłem się, że za tę cenę to będzie całkowity pic na wodę. Jednak zdecydowałem się zrobić zakupy i kupiłem te słuchawki w sklepie internetowym (czyli w sumie jeszcze doszła przesyłka). No i ku mojemu zdziwieniu, gdy podłączyłem do USB słuchawki to nie mogłem własnym oczom uwierzyć jakim cudem słychać ten efekt surround :). Jeszcze sterowniki dodają smaku barwie dźwięku przestrzennego i w CSa można grać elegancko.


Pozostała jeszcze mysz. Zastanawiałem się długo jaką kupić. Już trzy myszy optyczne na moim koncie, więc tym razem poszedłem o stopień wyżej: w myszy laserowe. Również tutaj nieco zdziwiłem się, gdy okazało się, że przeciętna mysz w testach kosztuje od 70-100 zł. Nie wiedziałem do końca co to znaczy „przeciętna”, ale zaryzykowałem i zamówiłem sobie „mysz dla graczy” A4 tech x7 3xFire i jeszcze jakieś tam numerki za około 90 zł . Powiem szczerze, że to co ta mysz potrafi przeszło moje oczekiwania. Parametry: 2 500 dpi mówi samo za siebie, nie wspomnę o dokładności i ergonomicznym kształcie, a także przyciski dodatkowe i „bajer” w postaci przycisku potrójnego kliknięcia i świecącego scrolla. Mysz sprawdza się dosłownie we wszystkim, a jak dla mnie idealna jest do programów graficznych typu Corel czy Adobe Photoshop. Do tego zakupiłem jeszcze steelpad’a qcq, po którym ta mysz po prostu płynie. Nie musze mówić jak gracze chwalą te podkładki – słusznie je chwalą.


W ten sposób za niecałe 200 zł wyposażyłem swój komputer w nowy sprzęt w postaci akcesoriów, które zdecydowanie poprawiają komfort pracy przy komputerze. Czasem warto inwestować w sprzęt, bo (wypluć) jak do tej pory wszystko działa nienagannie. Z kolei za jakiś czas: karta graficzna, oczywiście „pixel shader ready” :P.

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Do trzech razy sztuka, czyli nowy layout dla serwisu

14 Lipca 2007 r.

Był już pomarańczowo-biały. Był niebiesko-zielony. Teraz poszło w granat i błękit. Po wielu sygnałach krytyki związanych z wyglądem strony w końcu wzmogłem się i zaprojektowałem nowy wygląd serwisu.

Mnie poprzedni też jakoś szczególnie się nie podobał, ale przez ponad rok wisiał na stronie. Wystarczyło 3 dni żeby odmienić nieco wygląd strony (w dodatku od prawie dwóch tygodni już to leżało u mnie wszystko na dysku, ale byłem na tyle rozleniwiony, że nie chciało mi się wrzucić tego na serwer) .

Wywaliłem co się dało i pozostały tylko najważniejsze elementy. Dodałem jeden krótki tutorial o kompilacji, a raczej taki gotowy pack do kompilowania. Oprócz tego doszło FAQ, w którym na razie zostały zawarte zaledwie 3 punkty. Jednak sądzę, że gdyby początkujący stosowaliby się do tego to pewnie nie zadawaliby tylu niepotrzebnych pytań. W miarę potrzeb i zauważonych problemów FAQ będzie rozbudowywane.

Oprócz tego została wyrzucona możliwość komentowania, bo i tak mało kto komentował (z resztą nie było czego), a tylko boty spamowały mi w komentarzach. Dlatego jeśli ktoś chce, to proszę ewentualne komentarze i sugestie zostawiać w księdze gości :).

Pozostały reklamy sponsora: googla, z których być może uda się utrzymać serwer oraz domenę. Ale to zależy tylko od tego, czy odwiedzający będą odwiedzać reklamowane strony .

To tyle na temat nowego design’u, który mam nadzieję, bardziej przypadnie Wam do gustu niż poprzedni.

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Co się dzieje w świecie Counter Strike

9 Czerwca 2007 r.

Jakoś do tej pory nie interesowały mnie szczególnie mody do counter-strike i mapy w nie włączane. Ale ostatnio natknąłem się na coś co z nazwy brzmi dość profesionalnie: CSProMod.

Nie zostałbym przy tym ani chwili dłużej gdyby nie screeny z map nuke i dust2. Muszę powiedzieć, że akurat ewolucję tych map do cs'a śledziłem z ciekawością. "Kanciasty" de_nuke z counter-strike 1.6 zmienia się w counter-strike source w prawdziwe dzieło sztuki, dodatkowo wykorzystanie HDR sprawia, że wszystko jest aż za bardzo realistyczne. To samo z ewolucją mapy de_dust2. Wszystko w jak najlepszym tonie utrzymane.

W CSProMod widzimy kolejne odsłony tych map. Może nie jest już to taka rewolucja jak cs 1.6 > CS:S, ale widać różnicę.Widać ręke wprawnego mappera (
Ted "Cashed" McIlwain). Jak zapewniają twórcy moda i remaker map - wszystkie dotychaczasowe bugi na mapach zgłoszone na forum CSP zostały usunięte.

Wg mnie takie mapy cs z jakimi mamy do czynienia obecnie są niemalże dziełami sztuki. Szczerze mówiąc to wolę je sobie oglądać. Gra tylko na starym poczciwym silniku counter-strike 1.6

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Nowości na stronie :)

25 Marca 2007 r.

Ufff... jak pewnie pare osób zauważyło w serwisie nastąpiło pare zmian, przez które mniej lub bardziej problemy z jego działaniem dały się we znaki.

Pierwszą rzeczą (może nie nowością) jest powrót księgi gości - jeśli chcecie to zapraszam do wpisywania się.

Całkowitą nowością natomiast jest możliwość komentowania newsów - czego nie było do tej pory. W każdym razie mam nadzieję, że teraz będę mógł pisać częściej newsy i będą one licznie komentowane.

Niestety mapy cs jakie były takie są, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś coś dołożę. W każdym razie nie mówię jeszcze ostatniego słowa .

Pozostała jeszcze kwestia serwisu mapping pl, która już niejako została rozwiązana po ponad półtoramiesięcznych debatach na temat przyszłości serwisu. Nowa domena została wybrana i niebawem najpopularniejszy serwis mapperski w Polsce powinien ruszyć pełną parą. Gdy to się stanie poinformuję Was o tym na mojej stronie.

Na koniec pozostaje mi jeszcze podziękować za pomoc w opłacaniu domeny, dzięki ludziom, którzy zaglądają w reklamy głównego sponsora - gooogle . Mam nadzieję, że uda się, aby przynajmniej koszt domeny się zwrócił.

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Tymczasowy adres forum mappping.pl

6 Lutego 2007 r.

Jak już sporo osób zauważyło forum serwisu jak i cały serwis prawie cały styczeń nie działa.

Dostałem kilkadziesiąt pytań na gg i maila z zapytaniem co się dzieje. Od razu uspokajałem, że jeden z najlpopularniejszych serwisów mapperskich counter strike w Polsce tylko chwilowo nie działa.

Problem tkwił w tym, że zanim forum padło nie została ogłoszona zbiórka na zakup domeny, tak jak to bywało w poprzednich latach. Jakoś udało mi się namówić paru dobrych darczyńców i uzbieraliśmy część pieniędzy potrzebnych na zakup domeny. Właściwie to domena powinna już działać, ale są jeszcze małe problemy i dlatego zdecydowałem się napisać tego newsa i poinformować wszystkich, że do czasu uruchomienia forum na starej domenie forum działa pod adresem:

http://sword.vsip.net/%7Eorkan/hl/forums.php

Mam nadzieję, że szybko uporamy sie z jej zakupem, a tymczasem zapraszam na forum pod w/w adresem (użytkownicy, posty i wszystko tak samo, tyle że pod innym adresem) ;)

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

NOWA DOMENA: WAMPER.COM.PL :)

28 Grudnia 2006 r.


Wreszcie porządek się zrobił - zainwestowałem w domenę, sprawiłem sobie nowy serwer i teraz już nie powinno być problemów z limitem transferu.

Jeszcze tylko zostało pare kosmetycznych rzeczy do poprawy- bo widzę, że część plików brakuje na nowym serwerze, ale to jest kwestia paru dni żeby wrzucić na serwer pliki downloadu i screeny - w każdym razie tutoriale są i wszystko powinno grać.

Przez najbliższe dni nie będzie działał dział download, ale z tym zamierzam się uporać jeszcze przed nowym rokiem.

Mam nadzieję, że nowa domena będzie bardziej przyjazna od poprzedniej i nadal będzie mnie odwiedzało sporo osób ;)

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Ciągły brak tr@nsferu

9 Grudnia 2006 r.


No i się doigrałem... Ruch na tronie jest ogromny - i w sumie dobrze. Ale co z tego skoro marne 2 GB transferu miesięcznie nie wystarcza nawet na 2 tygodnie.


Dzięki zasługom Łukasza, który pomógł mi wypozycjonować stronę, codziennie na stronę wchodzi średnio 200-250 unikalnych użytkowników.

Na wszelkie sposoby próbuję przenosić grafikę na inne serwery itd... Mam nadzieję że to coś da, ale jeśli zamiast mojej strony pojawi się biała strona z błędem typu Bandwitch limit extend czy coś takiego, to znaczy że magiczne 2 GB tranferu się wyczerpało i strona bedzie działąś dopiero od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Uwaga! Download programów może być chwilowo zawieszony - lecz mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Dziękuję za zainteresowanie stroną i pozdrawiam, Wamper ;) 

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Screeny z niedokończonych map...

1 Listopada 2006 r.

Od dawien dawna nic tutaj nie pisałem, bo i czasu nie miałem. Ale do rzeczy.

Na wakacjach sobie postanowiłem, że zrobię jakąś konkretną mapę do counter strike, ale z planów pozostał tylko mały kawałek nieskończonej mapy. W ten sposób kolejne 100 plików z eksperymentalnymi obiektami wyleguje się u mnie na dysku.

Jak trudno jest coś doprowadzić do końca. Na zeszłorocznych feriach zimowych również sobie postanowiłem, że zrobię mapę - i to samo. tyle pracy włożonej w mapę, a tu klops - nagle odchodzi ochota, a potem to już wystarczy żeby zaczęło brakować czasu, żeby całkowicie zapomnieć o tym co się robiło.

Od 4 września niemal zapomniałem o mapach, które robiłem. Dopiero dziś sobie przypomniałem o dwóch niedorobionych mapkach, których jak na razie nie zamierzam kończyć, ale dać Wam ich próbkę w postaci screenów. Mapa świąteczna jest oteksturowana jedną teksturą, tak że najlepiej nie wygląda, ale popatrzeć można. Zapraszam do przeglądania (2 foldery na ftp)

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Podsumowanie wakacji czas zacząć...

29 Sierpnia 2006 r.


Początkiem wakacji zacząłem, końcem skończę... ;)

Przez prawie 2 miesiące wakacji wiele się zdarzyło - mniej lub bardziej ciekawych rzeczy w moim życiu (np. zalana łazienka :P), nie tylko tym realnym, ale i wirtualnym.

Ogólnie to tegoroczne wakacje były niesamowicie udane ;) Przejechałem na rowerze wraz z moim bardzo dobrym kolegą Krzyśkiem 'Flashem' kilkaset kilometrów, po mniej lub bardziej ciekawych miejscach mojego regionu, m.in. "Prządkach", Bieczu, Foluszu - pogodę mieliśmy idealną ;) Oprócz tego razem z ekipą z mojej starej klasy wybraliśmy się do Magurskiego Parku Narodowego. Jednak tutaj pogoda spłatała nam niezłego figla - pod sam koniec wędrówki, w lesie zastało nas oberwanie chmury i burza. Mimo to jestem zadowolony i mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich wypadów ;)

Wybrane zdjęcia z ponad setki:

zdjęcia wrócą wkrótce...

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Teraz się trochę pochwalę ;)

29 Sierpnia 2006 r.


Otóż w najnowszym Komputer Świat Ekspert tj. Nr 7-8 2006 (29) lipiec-sierpień na stronie nr 4 znajduje się podsumowanie konkursu forumowego, którego laureatem jednej z edycji zostałem... dzięki mapie cs_wamperhouse ;) W nagrodę dostałem od Redakcji stalowy kubek z wygrawerowanym logo Eksperta. A prócz tego, jakby nie patrzył, "reklamę" w Ekspercie - link wprost na stronę główną mojej witryny znajduje się w ogólnopolskim czasopiśmie ;)

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *

Nowa odsłona witryny

12 Lipca 2006 r.


Głównie ze względu na kłopoty techniczne serwera zdecydowałem zrobić stronę od początku. Jak widać, layout jest całkiem inny, kolorystyka również różni się od poprzedniej. Tak sobie pomyślałem, że mógłbym zrobić coś dla początkujących mapperów. Zrobiłem download programów, na razie 2 swoje tutoriale i spis potrzebnych tutoriali z zewnętrznych serwisów. Oprócz tego wrzuciłem na serwer tutoriale (a raczej opisy bytów) z nieistniejącego już serwisu worldcraft.halflife.pl - swego czasu czytałem na forum, że często są one poszukiwane. Oprócz tego wszystkiego zamieściłem sporą ilość screenów z mojej najstarszej produkcji: de_szopenery. Jak widać jest księga gości, parę słów o mnie i takie tam różne rzeczy.

Mam nadzieję, że witryna teraz bardziej Wam się podoba - jako ciekawostkę moge powiedzieć, że tak się złożyło, iż poprzednia kolorystyka strony była pod kolor moich krótkich spodenek. Na tych wakacjach kupiłem spodnie i ich kolorystyka jest również pod kolor witryny. :P Zielono niebieskie. Ale to tylko zbieg okoliczności.

Po przeglądnięciu witryny zapraszam do księgi gości, aby zostawić po sobie jakiś ślad.

Pozdrawiam, Wojtek ' Wamper '

* * *